ANASAYFA SORU - CEVAP RİSALELER EVRAD YERİNE OKUNUR MU?
RİSALELER EVRAD YERİNE OKUNUR MU?

RİSALELER EVRAD YERİNE OKUNUR MU?

830
0

SORU:

Risaleleri evrad ve ezkar niyetiylede okumak mümkün mü? Mesleğimizde böyle bir usul ve kasıtda var mı? Velayete çalışmak mı üstün; yoksa iman hakikatkerinde istihdam edilmek mi?

 

CEVAP:

Risaleleri İman hakikatlerini öğrenmek ve imanı kuvvetlerndirmek için okunur. Evrad ve Ezkar olarak okunacak olanlar bellidir. Onlar da “Envar-ı Hakaik-ı Nuriye” dir. Münacat ve Tefekkürname isimli risaleler dahi Tefekkür ibadeti ve İlm-imanı elde etmek için okunmalıdır.

Mesleğimizde Risaleleri evrad olarak okuma diye bir şey yoktur. Böyle yapmak Risaleleri anlamamak ve tarikat mesleğine özenmek olur. Velayete çalışmak diye bir şey olmaz. Zira Allah’ın emirleri yapılır ve haramlardan kaçılır. İmanda terakki ve tekamül esastır ve Allah ihlaslı olandan razı olur. Allah’ın rızasınıa erenlere veli denir. Bunu da Allah bilir. Biz Kullara düşen acizimiz zafımızı ve kusurumuzu bilmek ve tövbe ve istiğfara devam etmektir. Hiç kimse imanla kabre girmeden garanti altında değildir.Allah’ın rahmetinden ümit kesmek de, öfkesinden emin olmak da küfürdür. Mü’min daima “Havf ve Reca” yani “Korku ve ümit” halini korumakla yükümlüdür.

 

**

Risale-i Nur, Kur’an’ın tefsiri olduğundan, Kur’an’ın hususiyetlerine kısmen mazhar olmuştur. Kur’an okumak gibi sevabı da vardır. İçinde ismullah çok sık tekrarlandigindan, zikir yerine de geçer.

 

**

Zikir yerine geçmesi ayrı, evrad ve ezkar niyeti ile okumak ayrıdır. Niyet yaptığınız şeyin mahiyetini değiştirir. Bir kısım kardeşlerimiz Risaleleri dua kitabı zikir kitabı gibi okuyorlar bu nedenle anlamıyorlar, çünkü amaçları anlamak ve uyuglamak değil…

(830)

etiketler:

YORUM YAZ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir